Cuma, Temmuz 19, 2024

Susturma Yeniden İcat Edildi

“Smart Process Gating”, Leuze electronic tarafından geliştirilen ve susturma proseslerinin yalnızca küçük bir alan gerektirdiği yeni bir yöntemdir. Koruyucu bir alanın köprülenmesi ilave susturma sensörleri olmadan gerçekleştirilebilir.

Muting sensörleri önceden koruyucu alanların geçici köprülenmesi için gerekiyordu. Sensörler taşınan malzemelerin yaklaştığını koruyucu bir alan içerisinde algılarlar, böylece malzemelerin geçiş yapmasına izin vermek için sensörler köprülenebilir. Aynı zamanda, uygun bir sensör düzenlemesiyle insanların erişimi engellenir. Susturma çözümleri öncelikle iç lojistik, otomotiv ve ambalaj sanayilerinde kullanılmaktadır.

Leuze electronic MLC 500 serisindeki tip 4 güvenlik ışık perdelerini esas alarak Smart Process Gating yöntemini (SPG) geliştirdi. Bu, susturma sensörlerine artık ihtiyaç kalmadığı anlamına geliyor. SPG ile, ilk geçitleme sinyali sistem kontrolünden (PLC) gelirken, ikincisi koruyucu alan kesildiğizaman güvenlik ışık perdesinin kendisi tarafından üretilir. Bu nedenle SPG, gerekli PLC kontrol sinyallerinin güvenlik ışık perdesinde doğru zaman penceresinde olmasını sağlamak amacıyla taşınan malzemelerin konum bilgisini gerektirir.

Güvenli bir çözüm için gereksinimler

Bir SPG uygulamasının bir sisteme entegre edilmesi güvenlik teknolojisi bakımından bir sistem çözümü olarak düşünülür. Bu durum, güvenlik ışık perdesi, sistem kontrolü ve eğer gerekliyse mekanik öğeler arasındaki etkileşimden kaynaklanır. Burada sistem entegratörünün güvenlik tasarımında deneyime ihtiyacı vardır, çünkü entegratör geçiş sırasını PLC’ye programlar ve güvenlik sistem çözümünü oluşturur. Entegratör bu nedenle tüm sistemin uygulanması için sorumluluk taşır. Bu sebeple SPG kurulumunda,  ilgili talimatlarda belirtilen güvenlikle ilgili gereksinimlerin göz önünde bulundurulması önemlidir. Sistem kontrolü (PLC) için taşınan malzemenin mevcut konum bilgisi önemli bir gerekliliktir. PLC, gerekli kontrol sinyallerinin doğru zamanda güvenlik ışık perdesine iletilebilmesi için taşınan malzemenin koruyucu alana ne zaman ulaştığını ve koruyucu alandan ne zaman çıktığını bilmelidir. Konum bilgisi aktif konveyörlerle elde edilebilir. PLC kontrol sinyali geldikten sonra 4 saniye içerisinde koruyucu alan kesilmek zorunda olduğundan bu gereklidir. Geçitleme sırası aktif olduğu sürece, giriş ve çıkış esnasında taşınan malzeme ve ışık perdesi arasında maksimum 200 mm’lik bir mesafeye izin verilmektedir. Bir senkronizasyon ışını (ilk veya son ışın), köprüleme işlevinin tüm seyri boyunca serbest kalmalıdır. Çalışma sırasında otomatik başlatma / yeniden başlatma mümkün değildir – sistem,yalnızca MLC 530 SPG’ye entegre edilmiş bir yeniden başlatma kilidi ile birlikte çalıştırılabilir.Çözümün ulaşılabilir performans seviyesi kullanılan sistem kontrolü ile bağlantılı olarak elde edilir. Standart bir PLC kullanıldığında Performans seviyesi PLd elde edilir, ve bir güvenlik PLC’si kullanıldığında ise  Performans seviyesi Ple elde edilir.

Çalışma prensibi

Taşınan malzeme geçişinde güvenlik cihazını kesmek için proses kontrol tarafından (PLC) güvenlik ışık perdesine malzemenin koruma alanına girişinden hemen önce Smart Process Gating kapsamında bir sinyal gönderilir. Zamanlamanın, kişilerin alana müdahalesini engellemek için taşınan malzeme, koruma alanının önünde 200 mm’den daha yakın olduğunda devreye girecek şekilde seçilmesi gerekir. Güvenlik ışık perdesi, koruma alanına giriş sırasında ikinci bir sinyal üretir ve koruma alanını köprüler. Bu nedenle, köprüleme işlevini etkinleştirmek için en az iki bağımsız kontrol sinyali gereklidir: Proses kontrolöründen (PLC) bir CS anahtarlama sinyali (kontrolör sinyali) ve taşınan malzeme tarafından üretilen koruma alanının köprülenmesi (Koruyucu Alan Kesildi, PFI) .

Çalışma prensibine genel bakış

Sinyalizasyonun temel prensibi

Taşınan malzeme ile ışık perdesi arasında belirtilen 200 mm’lik mesafenin korunmasıyla sistem kontrolü (SPS), güvenlik ışık perdesine bir anahtarlama sinyali (CS) gönderir.Sonrasında koruyucu alana giriş 4 saniyeden daha kısa bir sürede gerçekleşmelidir. Güvenlik ışık perdesi, giriş esnasında ikinci sinyali (PFI) üretir ve taşınan malzeme geçerken (geçitleme)koruma alanını köprüler. Temel konfigürasyonda, malzeme 10 dakikadan daha kısa bir sürede geçmelidir, aksi takdirde güvenlik ışık perdesinin alıcısı kilitleme durumuna geçecektir. Gerekirse bir vardiya değişikliği sırasında veya hafta sonu boyunca süreçleri engellemeden duruşlara izin vermek amacıyla zaman aşımının 100 saate kadar uzatılması konfigüre edilebilir. Taşınan malzeme koruma alanından çıktığında, güvenlik ışık perdesi, nakliye malzemesi koruma alanından çıktığı anda ürettiği sinyali (PFI) sıfırlar.Seçilen çalışma moduna bağlı olarak, koruyucu alan bir veya iki saniye sonra güvenlik ışık perdesi tarafından yeniden etkinleştirilir. Taşınan malzeme, o ana kadar koruma alanından 200 mm’den fazla uzaklaşmamış olabilir.

Taşınan malzeme koruma alanından geçerken standart PLC ile sinyalin ilerlemesi

Farklı konveyör hızları için farklı çalışma modları

MLC 530 SPG güvenlik ışık perdesi iki çalışma modunda kullanılabilir. Çalışma modlarından biri en fazla 0.6 m/s bir hız için tasarlanmıştır ve çoğunlukla iç lojistik alanındaki uygulamalarda kullanılmaktadır. Bir saniyeye kadar olan filtreleme süreleri de bir paletin yüklenmesinden kaynaklanabilecek taşınan malzeme arasındaki boşluklara izin verir. Burada da insanların girmesini önlemek amacıyla koruyucu alanı terk ettikten sonra 200mm’den daha büyük boşlukların kalmadığından emin olunmalıdır. Bu geçitleme 0,1 saniyede aktif olarak durduran CS sinyalinin sıfırlanmasıyla gerçekleştirilir.Otomotiv ortamındaki gibi, 0,2 m / s’den daha yavaş konveyör hızlarında bir diğer işletim modu optimize edilmiştir. Bu çalışma modu, başlatılmış bir SPG dizisinin 4 saniyede kesilmesini (şartlıdurdurma) mümkün kılar ve daha sonra yeniden başlatır. Böylece konveyör işlemi 4 s içerisinde durdurulduğunda, sistem köprüleme olmadan çalışmaya devam edebilir. Bu çalışma modu, PLC geçitleme sırasını başlatan, ayrıca şartlıdurdurmayı ve yeniden başlatmayı kontrol eden, iki sinyale ve antivalen sinyal kanatlarına sahip bir emniyet PLC’sini gerektirir.

Senkronizasyon ışını ve sabit ışın körleme

Smart Process Gating ile, bir senkronizasyon ışını (en üst ya da en alt güvenlik ışık perdesi ışını) tüm proses boyunca bağlı kalmalıdır. Bu iki şekilde uygulanabilir: İlk seçenek, koruyucu alanın taşınan malzemeden daha yüksek olması ve böylece en üstteki ışının senkronizasyon ışını olarak görev yapmasıdır. Bu yöntemde tüm koruyucu alan taşıyıcı hattın üstünde düzenlenir. İkinci seçenek, senkronizasyon ışınının konveyör hattının altında çalışması içindir. Bu yöntemde güvenlik ışık perdesi ışınları kısmen konveyör hattı tarafından kesilir. Bu durumda, kesilen ışınlar “bastırılmalıdır”. Bu amaçla MLC 530 SPG, “1 ışın toleranslı sabit ışın körleme” fonksiyonuna sahiptir. Bu özellik, her iki çalışma modunda konfigüre edilebilir.

Senkronizasyon ışını – ilk veya son ışın

Sertifika

MLC 530 SPG güvenlik ışık perdesi özellikleri güvenlikle ilgili uluslararası standartlara uygun şekilde tasarlanmıştır. Sensör verileri tip 4 (IEC / EN 61496)

, performans seviyesi PL e / kategori 4 (EN ISO 13849-1) ve SIL 3 (IEC 61508)’dir. Çözümlerin entegrasyonu ile ilgili dokümanlar ve sensörler bağımsız olarak sertifikalandırılmıştır ve sistemi kullanmak için dikkat edilmesi gereken tüm hususlar işletme talimatlarında açıklanmaktadır.

Smart Process Gating ile proses-kontrollüerişim koruma örneği

Özetle

  • Işık perdesinin önünde/arkasında susturma sensörleri için yer açmaya gerek olmadığından son derece kompakt, yerden tasarruf sağlayan sistem tasarımı
  • Düşük kurulum ve servis maliyetleri (susturma sensörlerinin hizalanmasına/kurulumuna gerek yok )
  • Kesintili parçalar ve yükler arasında boşlukları olan paletler bile bir sırayla güvenle taşınabilir (filtreleme)

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Son Yorumlananlar