Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaUygulamaUygulama Raporu | Sorumluluk üstlenmek; Hijyen, Güvenlik ve Çevremize Karşı Duyarlılık İçin

Uygulama Raporu | Sorumluluk üstlenmek; Hijyen, Güvenlik ve Çevremize Karşı Duyarlılık İçin

Sorumluluk üstlenmek, temizlik ve dezenfeksiyon maddelerinin Hamburglu geliştiricisi ve üreticisi Dr. Weigert’in şirket felsefesidir. Bu sadece hijyen ve çevremize karşı duyarlılık sorumluluğunu değil, aynı zamanda personelini tehlike oluşturan üretim ve lojistik proseslere karşı da korumayı kapsamaktadır.

Sorumluluk üstlenmek, ortakların seçilmesiyle başlar

16 yıldır Dr. Weigert’de çalışan Dirk Böttger: “İnsanları ve makineleri üretim ve lojistik sırasında tehlike oluşturabilecek proseslerden korumak için Dr. Weigert kapsamında, hijyen ve çevreye karşı duyarlılık sorumluluğu birinci sıradadır”. Yöntem Teknolojisi Mühendisi mezunu ve bugünün İşletme Müdür Yardımcısı, burada folyo sarıcı ve otomatik kapı alanında söz konusu olduğu gibi, hızlı ve otomasyonlu proseslerde güvenlik riskinin bilincindedir. Kendisi için ortakların güvenilir olması kaçınılmazdır. Bunlardan biri planlamadan montaja ve devreye almaya kadar çok beğendiği, sürekli ve yetkin proje desteği aldığı Industrieautomation Dirk Hähner’dir. Diğeri, arızasız bir şekilde çalışan ve yüksek tesis kullanılabilirliği sunan folyo sarıcı ve otomatik kapı alanında malzeme geliş ve gidişi için güvenliği sağlayan, güvenlik teknolojisi MLD ve MLC güvenlik tertibatının üreticisi Leuze electronic’dir.

Resim 1:soldan başlayarak: Leuze electronic Satış Müdürü Frank Bröcker, Dr. Weigert İşletme Müdür Yardımcısı Dirk Böttger, IDH Sahibi ve Şirket Müdürü Dirk Hähner 

Tesis modernizasyonu, güvenlik teknolojisinde yeni gereksinimler oluşturmaktadır

Dr. Weigert, laboratuvarda ve medikal teknolojisinde, büyük mutfak sektöründe, ilaç, kozmetik ve gıda sektöründe profesyonel temizlik ve dezenfeksiyon için sadece kendi geliştirdiği temizlik ve dezenfeksiyon tariflerini üretmektedir. Kimyasal ürünler, karıştırma işleminden sonra farklı hacim ve biçimdeki plastik bidonlara doldurulur, ardından kendine özel takma adlara ve hikayelere sahip robotlar tarafından paletlere istiflenir. Bu bağlamda örneğin bir robot Hollandalı Antje olarak, diğer bir robot geçmiş HSV koçu Huub Stevens olarak adlandırılmıştır. Sürücüsüz taşıma sistemleri, Euro paletler üzerine istiflenmiş ürünleri, yeni TOSA 126 E folyo sarıcısı tarafından ürünlerin yeniden paketlendiği bölüme götürür.

 

Birincilden İkincil Ambalaja

Folyo sarıcısına yönlendirmeden, bunların dışarı aktarılmasına ve otomatik kapılardan depo yoluna geçişe kadar tüm malzeme hareket prosesi, Leuze electronic’in bütünsel, güvenli sistem çözüm konsepti ile çözülmektedir. Industrieautomation Dirk Hähner Yönetim Müdürü Dirk Hähner: “Güvenlik teknolojisinin güvenilir kalitesine ek olarak özellikle uzman danışmanlık, hızlı destek ve kısa mesafelere de değer veriyoruz. Bu nedenle Leuze electronic güvenlik bileşenlerini güvenlik konseptlerimizle birlikte kullanmaktan memnuniyet duyuyoruz”. Özellikle özel bir uygulamada çözülmesi gereken zor bir görev olduğunda, Leuze electronic genelde geleneksel güvenlik konseptlerinden ayrışan, esnek ve akıllı çözümler sunmaktadır. Hamburg’ta 10 yıldır Satış Müdürü olan Frank Bröcker: “Müşterilerimize Smart Sensor Business 4.0 sözünü veriyoruz. Bu bir pazarlama parolası veya reklam sloganı değil, sensor people olarak bizim tarafımızdan da yaşanan ve müşteriye verilen bir sözüdür”. Bununla ifade edilmek istenen, müşterilere sunulan ürünlerin kolay bir kullanılabilirliğini sunmak, ayrıca uzun yıllardır branşta edinmiş derin uzmanlık bilgisini temel alarak, müşterilerle birlikte yeni, yenilikçi çözümler geliştirmek ve kendilerinin ihtiyaçlarına uygun hale getirmek.

Somut gereksinim: Otomatik kapının koruması

TOSA tarafından geliştirilen yeni folyo sarıcısının devreye alınmasıyla, aynı zamanda depo yönündeki malzeme akışının çıkışındaki otomatik kapı da yenisiyle değiştirildi. Bugüne kadar olan kapı herhangi bir güvenlik teknolojisi ile emniyete alınmamıştı. Makine direktifinde yapılan değişiklikler, güvenlik teknolojisi denetimini zorunlu hale getirmiştir. Dirk Hähner: “Otomatik kapı emniyeti çok kolay değildi, çünkü sensörlü susturma yer nedenlerinden ötürü çok zor gerçekleştirilebilecekti ve kararlı, bütünsel bir güvenlik konsepti olmasaydı görevi alamazdık”. Somut güvenlik teknolojisi gereksinimi, malzeme taşımasının gelecekte güvenle, yetkisiz girişe izin verilmeyen tehlike bölgesine doğru ve yeniden buradan dışarı doğru hareket etmesini mümkün kılmaktı. Otomatik kapının bulunduğu bölümde yer mevcut olmadığı için yer tasarrufu sunan, taşıma bandında sarılı Euro paletlerin yaklaşmasını tespit eden, koruma alanını geçici olarak atlatan ve bu şekilde taşınacak ürünün hatasız bir şekilde geçişini mümkün kılan bir güvenlik konsepti arayışı başladı. Ancak burada güvenlik alanının sadecetaşınan ürün yaklaşırken atlatılması ve yine de kişilerin buraya erişmesini engellemesiydi. Bugüne kadar taşınan ürünlerin algılanması ve bu şekilde kişilerin ayrı olarak algılanmasına yönelik farklı sensörlere ihtiyaç duyuluyordu.

Resim 4:SPG sensörsüz susturma ile otomatik kapının korunması

Çözüm: Smart Process Gating

Dirk Hähner, Leuze electronic tarafından sunulan, yeni, sensörsüz susturma yöntemi olan Smart Process Gating’e geçiş yapmış ve çok beğenmiştir. Burada söz konusu olan, Leuze electronic tarafından geliştirilmiş olan, ek bir susturma sensörü kullanılmadan, tehlike bölgelerine yetkisiz erişimlere karşı güvence sağlayarak burayı emniyete alan bir susturma yöntemidir. Yöntem MLC serisi güvenlik ışık perdelerinin 4. tipini temel almaktadır ve MLC 530 SPG modeline entegre edilmiştir. Tesis içerisinde bir SPG uygulamasına entegre edilmesi, güvenlik teknolojisi açısından sistem çözümü olarak dikkate alınmalıdır. Bunlar güvenlik ışık perdesi ile tesis kontrolünün ve gerektiğinde mekanik elemanların bir arada çalışmasıyla ortaya çıkmaktadır. Industrieautomation Dirk Hähner Sahibi ve Şirket Müdürü Dirk Hähner: “Buna yönelik olarak fabrika mühendisi güvenlik tasarımında uzmanlık ve tecrübeye ihtiyaç duymaktadır , ayrıca ilgili güvenlikle ilgili, uluslararası standartları bilmelidir”. “Bu şekilde örneğin ayırıcı sekansı PLC içerisine programlanmış ve güvenlik sistem çözümünün kendisi tarafından oluşturulmuş olmalıdır.”

 Smart Process Gating’in avantajları

Dr. Weigert İşletme Müdür Yardımcısı Dirk Böttger Smart Process Gating uygulamasına geçiş yapmalarından memnuniyet duyarak bunları şu şekilde dile getirmiştir: “Ayrılmış paletler yüklerin arasında boşluk oluşturmalarına rağmen hatasız bir şekilde taşınıyor. Güvenlik düzeneği çok güvenilir bir şekilde çalışıyor. İlave susturma sensörleri kullanılmadığı için bunların tasarımı ve ayarlanması da gereksiz hale geldiğinden, kurulum ve servis zorlukları limitler içerisinde tutuluyor”. Işık perdesinin önünde/arkasında susturma sensörleri için herhangi bir yer gereksinimi olmadığı için genel olarak tesis çok kompakt ve yer tasarrufu sunacak şekilde tasarlanabiliyor. İşletme personeli korunur, aynı şekilde dışarıdan müdahale riski de azaltılır. Geçmişle karşılaştırıldığında çok önemli bir husus: MLC 530 SPG güvenlik ışık perdeleri, güvenlikle ilgili uluslararası standartlara uygun olarak tasarlanmıştır.

Dr. Weigert

Temizlik ve dezenfeksiyon maddelerinin Hamburglu geliştiricisi ve üreticisi
Dr. Weigert, 100 yılı aşkın şirket tarihini şu ideal düşünceyle sürdürmektedir: “Gelecek geçmişe tabidir”. Bu sadece “Made in Germany” kalitesini değil, aynı zamanda hijyen, güvenlik ve çevremize karşı duyarlılık için bilinçli olmayı ve sorumluluk almayı da ifade etmektedir. Orta ölçekli şirket, laboratuvarda ve medikal teknolojisinde, büyük mutfak sektöründe, ilaç, kozmetik ve gıda sektöründe makine ile temizlik ve dezenfeksiyon için profesyonel sistem çözümlerinde lider bir şirkettir.

IDH – Industrieautomation Dirk Hähner

2001 yılında kurulan şirket, Netphen’de Industrieautomation Dirk Hähner (IDH) programlama ve servis işlerine yönelik hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet göstermeye başlamış ve henüz genç olan şirket geçmişi içerisinde tanınmış bir üretim işletmesi ve makine üreticisi olmayı başarmıştır. Kumanda ve anahtarlama tesisi mühendisliğinin yanı sıra entegre proje desteği, planlamadan montaja, kompleks endüstriyel tesislerin işletime alınmasına kadar IDH ana uzmanlık alanları arasındadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Son Yorumlananlar