Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaEndüstrilerLeuze sensörleri için sergi alanı

Leuze sensörleri için sergi alanı

Uygulama raporu

2020 yılında Leuze, şirket tarihindeki yeni kilometre taşlarından birini belirledi : Sadece 12 aylık inşaat süresinin ardından Sensor People, Leuze şirket merkezinin yakınındaki Unterlenningen’de, yeni uluslararası dağıtım merkezini faaliyete geçirdi. Şirketin köklerine ve konumuna net bir bağlılık. Ve aynı zamanda, büyüme hedefleri ve şirketin ileriye dönük yaklaşımı hakkında net bir açıklama.

Mükemmel şekilde boyutlandırılmış
Leuze dağıtım merkezinin üç farklı depolama alanı vardır: zemin palet deposu, yüksek raf deposu ve dağıtım merkezleri ana alanı: otomatik küçük parça deposu. GEBHARDT Intralogistics Group ile birlikte Leuze, yeni dağıtım merkezinde, eksiksiz şirket içi konveyör ve depolama sistemini hayata geçirdi.

Gereksinimler
Tüm iç lojistik sürecinin otomatikleştirilmesi ve şirketin ihtiyaçlarına göre uyarlanması gerekiyordu. En önemlisi, çeşitli sipariş toplama görevlerinin özellikleri dikkate alınmalı ve azami iş yüküyle en verimli şekilde başa çıkabilecek bir çözüm bulunmalıydı. Ana gereklilik: Çözümü ek büyümeye, esnek ve ölçeklenebilir şekilde uyarlamanın mümkün olması gerekiyordu. GEBHARDT, küçük parça deposunun yanı sıra konveyör sistemine; basit, mükemmel uyumlu sistem çözümleri, çok fonksiyonlu, ergonomik sipariş toplama iş istasyonları ve
depo yönetim yazılımı GEBHARDT StoreWare® temin etti.

Otomatik küçük parça deposu
Küçük parça deposu, 16 metre yüksekliğinde, 66 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde kapalı bir yapı içinde yer almaktadır. Konteynerler, konveyör sistemi tarafından yüksek hızlı kapılarla donatılmış iki kilit aracılığıyla depolama alanına taşınır ve — tekrar dışarı verilir.
Küçük parça deposu, 38 düzey, beş GEBHARDT StoreBiter® ve her koridorda tek düzeyli mekik (OLS) bulunan 2 koridorlu mekik deposu olarak tasarlanmıştır. Leuze Lojistik Müdürü İbrahim Zuva, bu mekik varyantını seçme kararını, “GEBHARDT’ın kapasitör teknolojisine sahip tek düzeyli mekiklerini bilerek seçtik. Bu teknolojinin özelliği, yüksek derecede esnekliği ve ölçeklenebilirliğidir. Ve geleneksel yavaş hareketli kontak sistemlerinden çok daha az bakım gerektirir. Ayrıca daha dayanıklıdırlar. Bu da bakım süreçlerimizi azaltır ve kazançlılığı artırır” şeklinde açıklıyor.” Şarj işlemi 20 dakikalık çalışmanın ardından gereklidir ve bu işlem, koridorun ön ucuna monte edilmiş iletken hatlar aracılığıyla gerçekleşir. Şarj işleminin kendisi sadece birkaç saniye sürer. Mekiğin tamamen şarj edilmesi gerekmez. Yüksek kapasitede çalışırken mekikler, kısmi şarjla dahi çalışmaya devam eder. Her koridorun ön ucunda kaldırma düzeneği bulunur. Bu, Leuze deposundaki konteynerlerin mevcut seviyede transfer edilmediği anlamına gelir. Ancak bu, mekiklerin konteynerlerle birlikte en alt konuma taşıyan dikey kaldırma düzeneğine hareket ettiği anlamına gelir. Burada, konteynerler konveyör sistemine aktarılır. Bu kaldırma düzenekleri, parçalar depoya girdiğinde de kullanılır. Kaldırma düzeneği, mekik dahil 150 kg ağırlığı taşıyabilir ve saniyede dört metre hızla hareket eder. Yükleme ve alma kapasitesini daha da artırmak adına, servis sayısını artırmanın yanı sıra koridorun sonuna başka bir kaldırma düzeneği eklemek de mümkündür. Mevcut çözüm 130 çift döngüye ulaşırsa, ikinci bir kaldırma düzeneği eklemek performansı 200 çift döngüye çıkaracaktır. Depo iki farklı konteyner kullanır. 600 x 400 x 220 mm ölçülerinde büyük bir konteyner ve 600 x 400 x 125 mm ölçülerinde daha küçük bir konteyner. Büyük konteynerlere göre depo, 33.000 depolama alanı kapasitesine ulaşır. İki küçük konteyner üst üste istiflenerek, kapasite 40.000 depolama alanına kadar arttırılabilir.

Depodan geçen yol
Depoya giren parçalar söz konusu olduğunda, Leuze, kendi ürün yelpazesini tamamlayan harici tedarikçilerden gelen parçalar ile kendi üretim tesisinden gelen parçalar arasında ayrım yapar. Harici ürünler, gelen mal departmanına koli halinde gelir. Gelen malların ambalajları çalışanlar tarafından açılır ve kimlikleri ve miktarları kontrol edilir. Kimlik ve miktar doğruysa, ürünler iki konteyner varyantından birinde paketlenir ve konteynerle “birleşir”. Bu sayede ERP, sistemi hangi parçaların hangi konteynerde olduğunu bilir. İç parçaların belirli bir konteynere atandığı proses adımı, üretim yerinde
gerçekleşir. Bireysel konteynerler, konveyör sistemine girdikleri yükleme noktasına taşınır. GEBHARDT’ın Leuze sensörleri ve depo yönetim yazılımı (LVS) gerisini halleder. Zuva bunu, “Sensörlerimiz, konveyör sisteminde hangi konteynerin hangi konumda olduğunu belirlemek için barkodları okur ve LVS, konteynerleri düzensiz şekilde küçük parça deposuna bırakır”, diye açıklıyor. LVS, sipariş havuzuna aşinadır. Bir başka deyişle, hangi siparişin ne zaman teslim edilmesi gerektiğini bilir. LVS’de kayıtlı algoritmalar, hangi konteynerin önce küçük parça deposundan alındığını ve üç sipariş toplama istasyonundan birine beslendiğini kontrol eder. Konteynerler, mekiklerle depodan dışarı taşınır ve dikey kaldırma düzeneği onları, konveyör sistemine teslim edildiği en alt seviyeye taşır.

Konteyner konveyör sistemine teslim edildikten sonra (Leuze sensörleri ve GEBHARDT StoreWare® yazılımı tarafından kontrol edilir) optimum ergonomi sağlamak adına her biri, yüksekliği ayarlanabilir tabanlar ile donatılmış çok fonksiyonlu üç sipariş toplama iş istasyonundan birine gider. Çok fonksiyonlu iş istasyonu, her iş istasyonunda üç farklı sipariş toplama fonksiyonunun gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. İlk fonksiyon, temel fonksiyon olarak tanımlanır ve normal koli teslimat hizmetleri aracılığıyla Avrupalı son müşterilere sağlanan siparişlerle ilgilenir. Konteynerler konveyör sistemi ile taşınır. İş istasyonuna vardıklarında SAP

, sipariş toplayıcıya sipariş için kaç parçanın seçilmesi gerektiğini söyler. Sipariş toplayıcı, ürünleri nakliye kutusuna yerleştirir. Nakliye kutusu paketlenir, sevk irsaliyesi ve servis sağlayıcı etiketi yapıştırılır ve koli tekrar konveyör sistemi üzerinde giden mal departmanına taşınır. Koli, kaldırma noktasına geldiğinde palete yüklenir ve nakliye sağlayıcısı tarafından teslim alınır. İkinci fonksiyon, teslimatları Avrupa dışındaki yan kuruluşlara göndermekten sorumludur. Gruplandırılmış gönderileri, yani haftalık dökme sevkleri alırlar. Üçüncü fonksiyon, sözde konsolidasyon işlevidir.
Konveyör sistemi ve sipariş toplama iş istasyonları kolay uyarlanabilir ve böylece büyük palet kutuları daha sonra ele alınabilir ve doldurulabilir. Ibrahim Zuva uyarlamayı, “Konsolidasyon siparişlerimiz, küçük parça deposundan gelen parçalardan ve diğer iki depolama alanından gelen diğer parçalardan oluşuyor.
Farklı alanlardaki parçaları birleştirmek için sipariş toplama iş istasyonuna ek bir konveyör bant itilebilir,” diyerek özetliyor.

Görseller

Resim 1: Unterlenningen’deki yeni uluslararası Leuze dağıtım merkezi, Sensor People’ın şirket merkezinin yakınında.

Resim 2: Leuze dağıtım merkezinin en önemli parçası – otomatik küçük parça deposu.
Resim kaynağı: Gebhardt.

Resimler 3/4: Gebhardt’tan konveyör sistemi.
Resim 3 kaynağı: Daniel Stauch. Resim 4: Gebhardt.

Resim 5: modern, ergonomik sipariş toplama iş istasyonları.
Resim kaynağı: Gebhardt.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Son Yorumlananlar