Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaEndüstrilerPaketleme EndüstrisiAmbalaj Endüstrisine Yönelik Uzmanından Sensör Çözümleri

Ambalaj Endüstrisine Yönelik Uzmanından Sensör Çözümleri

Endüstriyel otomasyon sektöründe önde gelen üreticilerden biri olarak Leuze electronic, dünya çapında  optik sensör alanında inovasyon liderleri arasında yer almaktadır. 50 yılı aşkın süredir yenilikçi, etkili sensör çözümleri üreten ve geliştiren firma, ambalaj sektörü için de çözümler sunmaktadır. Ürün gamında endüstriyel sensörler, ölçüm sensörleri, tanımlama sistemleri, görüntü işleme ve veri aktarım çözümleri ile iş güvenliği için cihazlar ve sistemler bulunmaktadır.

Kamera tabanlı kod okuyucu DCR 200i ve kontrast sensörü KRT 18B ile Leuze electronic, doğrudan ambalaj endüstrisine yönelik iki yeni ürün sunuyor.

DCR 200i – Kod okumak hiç bu kadar hızlı ve kolay olmamıştı

 Leuze electronic’in yeni DCR 200i kod okuma cihazı 1D, stacked ve 2D kodlara yönelik bir kod okuyucudur ve robotik, üretim(ARP), ambalajlama sistemleri ve otomasyon süreçlerinde kullanılan ekipmanlar için geliştirilmiştir. Aygıt değiştirme ve işletmeye alınma süreçlerinde oldukça pratiktir ve kullanımı kolaydır. Üstelik, DCR 200i oldukça yüksek bir okuma performansına sahiptir. Esnek ürün kontrolünü ve tam ürün izlenebilirliğini sağlamak üzere, ağırlıklı olarak görüntü temelli tanımlama sistemleri farmasötik, yiyecek ve içecek endüstrilerinde de ARP endüstrisinde olduğu gibi geniş kullanım bulmaktadırlar. Bu noktada, hızlı okuma performansı, yüksek işlevsel güvenilirlik, kolay kullanım ve bakım gibi nitelikler de müşterileri ve sistem tasarımcıları oldukça ilgilendiren hususlardır. Yeni DCR 200i kod okuyucu, bu kriterleri karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır. Güvenilir bir şekilde barkodları, Data Matrix ve stacked kodları algılar, tarar, okunabilirlik ve tutarlılık denetimlerini yapar; bu sayede gıda dışı unsurların olduğu gibi gerek gıda ve içecek, gerekse farmasötik ve kozmetik malzemelerinin izlenebilirliğini sağlar. Kompakt gövde yapısı, sabitleme konsepti ve kolay kullanımı sayesinde DCR 200i, kolaylıkla ve hızlı bir şekilde çok çeşitli uygulamalara uyarlanabilmektedir. Bu özellik hem mekanik kurulumu hem de işletmeye alınma süreci ve parametrelendirme süreçleri için geçerlidir.

DCR 200i, montaj esnasında yerden tasarruf sağlayan kompakt gövde tasarımı

DCR 200i ile özel geliştirilmiş uygulamanın kusursuz kombinasyonu

DCR 200i serisi kod okuyucular, bir Ethernet arayüzü üzerinden Leuze electronic‘in entegre webConfig aracının grafiksel kullanıcı arayüzü yardımıyla rahatlıkla konfigüre edilebilmektedir. Entegre web sunucusu sayesinde, ayrıca bir program kullanılmasına gerek duyulmamaktadır. Bir diğer özellik de kullanıcıya DCR200i’yi yalnızca 3 dakikada kurma imkanı sunan kurulum sihirbazıdır. Ancak uygulama çeşitlerinin çoğunda, Leuze electronic tarafından geliştirilmiş olan akıllı telefon uygulamasıyla birlikte, DCR 200i’nin kontrol panelindeki 2 düğme üzerinden öğretme fonksiyonu kurulum için yeterli olmaktadır. “Kolay kullanım” konsepti kapsamında, Owen/Teck’teki sensör uzmanları kod okuyucunun kullanımını çok daha kolaylaştırmış ve hızlandırmışlardır. Üstelik, DCR 200i kod okuyucular oldukça yüksek bir okuma performansına sahiptir ve hızları 6 m/sn’yi bulmaktadır. Hızlı tarayıcı ve güçlü dahili LED aydınlatması ve yüksek çözünürlük, yüksek alan derinliği ile bir araya gelince ürün akışının hızlı olduğu durumlarda dahi güvenilir kod okuma sağlanabilmektedir. Bu da bilhassa dinamik ambalajlama uygulamalarını daha güvenilir kılmakta, bazı durumlarda da uygulamanın hızlandırılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Modüler olarak okuma görevlerine uyarlanabilirlik özelliği

Çeşitli okuma görevlerine uyum sağlayabilmek adına DCR 200i kod okuyucular; yazılım, konfigürasyon kodları veya kontrol düğmeleri üzerinden geniş aygıt konfigürasyon seçeneği sunmaktadır. Bunların yanı sıra aygıt üzerinde bulunan LED’ler, öğretilen kodların okuma kalitesine dair de bilgi sağlamaktadırlar. Uygulamalara optimum adaptasyon sağlanması, DCR 200i kod okuyucuların kendi modüler yapıları sayesinde başarılmakta olup en zorlu kodların dahi okunabilmesini mümkün kılmaktadır. Optik elemanın özelliği tercihe bağlıdır: Yüksek Yoğunluklu (N optik), Orta Yoğunluklu (M optik) ve Düşük Yoğunluklu (F optik). Bu seçenekler 40 ila 360 milimetreye kadar okuma mesafelerine imkan tanımaktadır.

Örneğin, gıda sanayinde alışılmış koruyucu cam ekran yerine plastik bir ekrana ihtiyaç duyulduğunda veya özel kullanım koşulları bir polarizasyon filtresi gerektirdiğinde; gövde kapağı, özel gereksinimler için kolaylıkla değiştirilebilir. Okumayı zorlaştırıcı yansımaları azaltmak için gövde kapağı üzerindeki ekran için difüzör folyolar mevcuttur. DCR 200i serisi kod okuyucular bir Ethernet yıldız topolojisi içerisinde özel bir IP adresi ile bağımsız bir cihaz olarak çalıştırılırlar. XML iletişimli entegre RS 232, RS 422 ile birlikte, bir modüler bağlantı ünitesi olan MA 2xxi; Leuze electronic‘in aksesuar yelpazesinde yerini almakta ve PROFIBUS, PROFINET, EtherCAT vb. diğer endüstriyel ağ (fieldbus) sistemlerine bağlantıyı sağlamaktadır. Durum sinyalizasyonu veya aktivasyon için dört adet serbest programlanabilir anahtarlama girişi/çıkışı mevcuttur.

DCR 200i, kurulum sihirbazı yardımıyla birkaç dakika içerisinde devreye alma

KRT 18B – Maksimum esneklik sağlayan çok yönlü ürün

Yeni KRT 18B kontrast sensörü, kırmızı, mavi ve yeşil LED renklerinden algılanacak benek ile maksimum kontrastı oluşturan rengi bulan, esnek, çoklu renk seçeneğine sahip bir tarayıcıdır. Parlak yüzeyler ya da solmuş beneklerde otomatik hassasiyet ayarlama özelliği sayesinde güvenilir algılama mümkündür. Sinyal kalitesini göstermeye yönelik kendiliğinden ayarlanabilir çubuk grafikli, kolay anahtarlama noktası ayarı için farklı modeller mevcuttur: Modellerden birinde benek ve arka plan üzerinde kalibrasyon için iki öğretme butonu, diğerinde ise bir potansiyometre ve bir renk seçim butonu vardır. Folyo formatındaki değişiklikler, örneğin paketleme makinelerinde – bir IO-Link arayüzü aracılığıyla kapsamlı içerik yönetimi sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde uyarlanabilir. ECOLAB tarafından test edilmiş yerden tasarruf sağlayan IP67/IP69K metal gövdesi ve kısa cevap verme sürelerini mümkün kılan 25kHz’ye kadar yüksek anahtarlama frekansı özelliği ile sensör, özellikle folyo-çanta paketleme makinelerindeki hızlı paketleme prosesleri ve dolum tesislerinde etiket algılama için uygundur. 13 mm odak noktasında hizalama yardımı teslimata dahildir, böylelikle sensör kolayca hizalanabilir ve devreye alınabilir. Leuze electronic bu sayede, KRT 18B ile müşterilerine kullanımı kolay ürünler sunma iddiasını gerçekleştirmiş oluyor.

Potansiyometre ve renk seçme düğmesi olan model

 

Benek ve arkaplan üzerinde kalibrasyon için iki öğretme butonu olan model

 Smart Sensor Business

 Smarter Product Usability

Leuze electronic’in tüm ürün geliştirme süreçlerinde odağında bulundurduğu kolay kullanım özelliği yeni DCR 200i kod okuyucu ve KRT 18B kontrast sensörü ürünlerinde de kendini gösteriyor. Bu özellik , montaj ve hizalamanın yanı sıra sensörlerin mevcut endüstriyel ağ sistemlerine entegrasyonu ve sensörlerin yapılandırılması sürecinde sunulan kolaylıkları kapsıyor.

Smarter Application Know-how

Hepsini yapabilen, hiçbir şeyi doğru yapamaz. Bu gerçekten yola çıkan Leuze electronic, belirli uygulama ve endüstrilere odaklanıyor. Bu noktada müşterilerine ürün çeşitliliği ve kapsamlı çözümleri tek kaynaktan sunan bir uzman olarak karşımıza çıkıyor.

Smarter Customer Service

Müşterilerimizle olan teknik ve kişisel yakınlığımız; soru ve sorunların ustaca ve açık şekilde ele alınması güçlü yanlarımızdandır ve böyle olmaya devam edecektir. Bu yüzden hizmet sunumlarımızı artırmaya ve müşteri hizmeti konusunda son noktayı yeniden tanımlamak üzere kararlı şekilde yeni ufuklara doğruyol almaya devam edeceğiz. Telefonda, internet üzerinden veya sahada müşterilerimizle birlikte, “sensor people” uzmanlığı nerede ve ne zaman gerekli olursa.

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Son Yorumlananlar